USD/TRY روند صعودی خود را از سر می گیرد و به بالاترین حد جدید در حدود 23.5000 می رسد

مشکلات برجسته در دیگ پشتی: شک و تردید مداوم در مورد اعتبار/استقلال CBRT. عدم وجود اصلاحات ساختاری حملات نگرانی های ژئوپلیتیکی

سطوح کلید USD/TRY

USD/TRY به سرعت عقب نشینی روز پنجشنبه را پشت سر گذاشت و در پایان هفته روند صعودی خود را به منطقه ناشناخته در اطراف منطقه 23.5000 از سر گرفت، فقط برای اینکه بخشی از این دستاوردها را پس از آن از بین ببرد.

فروش ارز ترکیه همچنان ادامه دارد و USD/TRY در پایان هفته به بالاترین حد خود و درست بالای 23.5000 رسیده است.

USD/TRY علیرغم رئیس جدید CBRT بالاتر می رود

در این میان، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران تصمیمات آتی در مورد سیاست پولی را از نزدیک زیر نظر داشته باشند، به ویژه پس از اینکه رئیس جمهور آر.تی.

رویدادهای مهم ترکیه در این هفته: تولیدی صنعتی (جمعه).

تاکنون، ارزش پول ترکیه از آغاز سال جدید تاکنون بیش از 25 درصد کاهش یافته است، در حالی که از زمانی که بانک مرکزی ترکیه (CBRT) چرخه تسهیل خود را در آگوست 2021 آغاز کرد، این کاهش به بیش از 170 درصد رسیده است.

ارکان، یک مدیر سابق بانکی در ایالات متحده، اولین رئیس زن CBRT شد. قبل از این نقش، او در بانک گلدمن ساکس و بانک فرست ریپابلیک کار کرده بود. بازارها ممکن است انتصاب او را به عنوان سیگنالی از قصد آنکارا برای عادی سازی سیاست های پولی خود تفسیر کنند، زیرا سال ها نرخ بهره بسیار پایین و تورم افسارگسیخته را تجربه کرده است.

تا کنون، این جفت با 1.19 درصد افزایش در 23.3466 بوده و با مانع بعدی در 23.5196 (بالاترین زمان در 9 ژوئن) و پس از آن 24.00 (سطح دور) روبرو می شود. در جهت نزولی، شکست به زیر 19.8086 (SMA 55 روزه) 19.3827 (SMA 100 روزه) و در نهایت 18.9661 (SMA 200 روزه) را نشان می دهد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/usd-try-resumes-the-upside-and-advances-to-new-highs-around-235000-202306091406

این حرکت بالاتر در این جفت با وجود انتصاب رئیس جمهور اردوغان، حافظ گی ارکان به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه (CBRT) صورت گرفت.

در یک سناریوی کلان تر، قرار است حرکت قیمت در اطراف لیر ترکیه حول عملکرد قیمت های انرژی و کالاها – که مستقیماً با تحولات جنگ در اوکراین، روندهای ریسک پذیری گسترده و پویایی دلار مرتبط است- ادامه یابد.

با این حال، باید دید که آیا ارکان می تواند اراده پولی خود را تحت رهبری اردوغان تحمیل کند یا خیر. دور اول این مسابقه در 22 ژوئن، زمانی که CBRT جلسه سیاست پولی خود را برگزار می کند، پیش بینی می شود.

در اخبار بیشتر اشاره شد که وزیر جدید خزانه داری و دارایی ترکیه، ام. سیمشک و مدیران ارشد بانک ها قصد دارند هفته آینده برای اولین بار با یکدیگر دیدار کنند.

در تقویم، تولید صنعتی در ترکیه در ماه آوریل 0.9 درصد و نسبت به سال قبل 1.2 درصد کاهش یافت.

آنچه را که در اطراف TRY باید جستجو کرد

انتصاب شیمشک با خوش‌بینی از سوی اعضای بازار مورد استقبال قرار گرفت، علی‌رغم این واقعیت که هنوز مشخص نیست که آیا موضع او در مورد سیاست پولی می‌تواند در چارچوب تمایل اردوغان برای مبارزه با تورم از طریق نرخ‌های بهره پایین‌تر باقی بماند یا خیر.

USD/TRY سوگیری صعودی خود را به خوبی حفظ می کند، که همیشه زیربنای سقوط بی امان پول ترکیه است.


اشتراک گذاری:

  • USD/TRY در روز جمعه رکورد جدیدی در حدود 23.5000 چاپ می کند.
  • رئیس جمهور اردوغان رئیس جدید بانک مرکزی را منصوب کرد.
  • وام دهندگان ملی روز پنجشنبه از لیر حمایت کردند.