XAU/USD به دنبال افزایش نرخ تورم در ایالات متحده، دلار آمریکا، رکورد جدیدی است

قیمت طلا در بالاترین حد در 13 ماه گذشته ثابت مانده است و اخیراً با خط مقاومت صعودی 11 هفته ای در میان شرایط خرید بیش از حد خط شاخص قدرت نسبی (RSI) که در 14 قرار دارد، معاشقه کرده است.

با این حال، یک خط حمایتی در حال افزایش سه هفته‌ای و یک منطقه افقی که بالاترین قیمت فوریه را تشکیل می‌دهد، به ترتیب نزدیک به 1966 دلار و 1960-58 دلار، می‌تواند خرس‌های طلا را پس از آن به چالش بکشد.

از طرف دیگر، شکست واضح خط مقاومت اعلام شده، نزدیک به 2,042 دلار، ممکن است در نزدیک شدن به بالاترین قیمت سالانه قبلی در حدود 2,070 دلار تردیدی نداشته باشد، که شکستن آن توجه بازار را به رکورد بالای 2,075 دلاری که در سال 2020 ثبت شده معطوف خواهد کرد. .

در روز پنج‌شنبه، شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده (PPI) برای ماه مارس به پایین‌ترین حد چهار ماهه – 0.5 درصد در مقایسه با 0.0 درصد پیش‌بینی شده و قبل از آن کاهش یافت، در حالی که شاخص قیمت تولیدکننده در سال گذشته از 4.9 درصد پیش‌بینی‌های قبلی، در مقابل پیش‌بینی‌های بازار به 2.7 درصد کاهش یافت. 3.0٪.

لازم به ذکر است که صورتجلسه آخرین جلسه سیاست پولی کمیته بازار باز فدرال (FOMC) نشان داد که انتظارات برای افزایش نرخ بهره به دلیل آشفتگی در بخش بانکی کاهش یافته است. با این بیانیه، «دقایق» هیچ اطلاعات جدیدی ارائه نکرد و به غیر از افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در ماه می، شک و تردیدهایی را در مورد حرکت جنگ طلبانه فدرال رزرو ایجاد کرد.

همین امر به سیگنال‌های صعودی چشمگیر از شاخص میانگین متحرک همگرایی و واگرایی (MACD) می‌پیوندد تا عقب‌نشینی در قیمت طلا را نشان دهد.

قیمت طلا (XAU/USD) در بالاترین سطح از مارس 2022 که در روز گذشته ثبت شد، ثابت ماند و در اوایل روز جمعه در آسیا به 2040 دلار رسید. با انجام این کار، فلزات گرانبها به دنبال سرنخ های بیشتری هستند تا آخرین روند صعودی خود را به سمت بالاترین رکورد 2075 دلاری گزارش شده در سال 2020 افزایش دهند.

در نتیجه، همگرایی یک خط روند صعودی دو هفته ای و 10-DMA، حداکثر در حدود 2003 دلار را نمی توان رد کرد.

در صورتی که قیمت طلا از مرز 2075 دلار عبور کند، انتظارات برای افزایش قیمت به سمت آستانه 2100 دلار افزایش می یابد.

پیش بینی قیمت طلا: نمودار روزانه

پیش از این، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، از 6.0 درصد قبل و در مقابل 5.2 درصد پیش بینی بازار، به پایین ترین سطح از ماه می 2021 به 5.0 درصد در ماه مارس کاهش یافت. با این حال، CPI سالانه، یعنی CPI سابق غذا و انرژی، در طول ماه مذکور به 5.6% سالانه بهبود یافت در حالی که با پیش‌بینی‌های قبلی مطابقت داشت و از 5.5% پیشی گرفت.


اشتراک گذاری:

  • قیمت طلا همچنان در بالاترین حد خود در 13 ماه گذشته باقی می ماند و برای روند صعودی دو هفته ای آماده می شود.
  • تورم آسان ایالات متحده، مذاکرات محوری سیاست فدرال رزرو بر دلار آمریکا فشار می آورد و XAU/USD را به حرکت در می آورد.
  • خرده فروشی ایالات متحده، شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان و انتظارات تورم مصرف کننده به جهت های فوری قیمت طلا چشم دوخته اند.

علیرغم آخرین انفعال، XAU/USD در میان سرنخ های تورم ضعیف ایالات متحده و گفتگوها در مورد محور سیاست فدرال رزرو (فدرال رزرو) که عمدتاً توسط آخرین داده ها و رویدادها پشتیبانی می شود، دلار آمریکا را ملایم تر می کند. افزایش قدرت صعودی قیمت طلا، مشکلات رکود اقتصادی و سرفصل های خوش بینانه چین، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان XAU/USD در جهان است.

افزایش قیمت طلا سرنخ‌های تورم را از ایالات متحده کاهش می‌دهد

قیمت طلا داده های تورم کندتر را تشویق می کند زیرا نیاز به نرخ های بالاتر فدرال رزرو (فدرال رزرو) را رد می کند و به نوبه خود بر دلار آمریکا فشار می آورد.

جدای از ضعف دلار آمریکا و مشکلات رکود در غرب، امید به بهبود سریع‌تر اقتصاد در هند و چین، یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا در جهان، به XAU/USD نیز اجازه می‌دهد تا پایدارتر باقی بماند. اخیراً صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که هند موتور رشد اقتصاد جهانی خواهد بود در حالی که دهلی نو و پکن با هم می‌توانند 50 درصد از رشد اقتصادی جهان را تامین کنند. با این کار، معامله گران طلا اعداد و ارقام تورم آسان اخیر چین و هند و همچنین ارقام تجاری متفاوت برای پکن را نادیده گرفتند.

سرنخ های بیشتری از تورم ایالات متحده به دنبال جهت های روشن است

روند: صعودی بیشتر انتظار می رود

در صفحه ای دیگر، بیانیه های متعدد صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی (WB) گردهمایی بهاری مقامات بانک مرکزی جهانی نشان می دهد که مشکلات رکود اقتصادی در غرب بیشتر است. همین امر بر دلار آمریکا در بحبوحه داده های تورم ملایم تر تأثیر گذاشته و قیمت طلا را به پیش می برد. علاوه بر این، امید به بهبود اقتصادی در آسیا و اقدامات روسیه، چین و برزیل برای بی ثبات کردن وضعیت ارز ذخیره دلار آمریکا نیز فشار نزولی بر DXY وارد می کند و خریداران XAU/USD را خوشحال می کند.

با نگاهی به آینده، احتمالاً قیمت طلا در اوایل روز در میان یک تقویم سبک ثابت‌تر باقی می‌ماند. گفته می‌شود، خرده‌فروشی ایالات متحده در ماه مارس، که انتظار می‌رود رقم 0.4- درصد مادری را تکرار کند، قبل از قرائت‌های اولیه شاخص احساسات مصرف‌کننده میشیگان ایالات متحده (CSI) است که احتمالاً بدون تغییر در 62 باقی می‌ماند تا معامله‌گران XAU/USD را پس از آن سرگرم کند. همچنین توجه به انتظارات تورم مصرف کننده 5 ساله دانشگاه میشیگان (UoM) قبل از 2.9٪ مهم است. اگر داده‌های برنامه‌ریزی‌شده ارقام ضعیفی را منتشر کنند، قیمت طلا ممکن است به سرعت به بالاترین رکورد قبلی خود برسد و حتی ممکن است از مانع کلیدی 2075 دلار نیز فراتر رود.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

در میان این بازی‌ها، شاخص دلار آمریکا (DXY) در روز قبل در میان یک روند نزولی سه روزه در پایین‌ترین سطح 10 هفته اخیر باقی می‌ماند که باعث پایین‌ترین سطح سال 2023 و افزایش قیمت طلا شد. شایان ذکر است که بازگشت روز پنجشنبه در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده نتوانست جهش اصلاحی DXY را تقویت کند. با این حال، بازده اوراق قرضه 10 ساله و دو ساله خزانه داری ایالات متحده، حرکت های بهبود روز قبل را کاهش می دهد و به ترتیب به 3.45% و 3.96% کاهش می یابد.

کاتالیزورهای چین و هند به صعود XAU/USD قدرت می بخشند


منبع: https://www.fxstreet.com/news/gold-price-forecast-xau-usd-eyes-fresh-record-high-on-softer-united-states-inflation-us-dollar-202304140018