USD/JPY مداخله توکیو را در نزدیکی بالاترین رقم 32 سال اخیر بالای 150.00 با وجود تورم قوی ژاپن، بازدهی نشان داد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/usd-jpy-teases-tokyo-intervention-near-32-year-high-above-15000-despite-strong-japan-inflation-yields-202210210158

USD/JPY همچنان صعودی باقی می ماند، مگر اینکه به زیر خط حمایت شش ماهه، در حدود 149.70 تا زمان مطبوعات کاهش یابد.

به دنبال این داده ها، وزیر دارایی ژاپن شونیچی سوزوکی روز جمعه گفت که مقامات با سفته بازان ارز “به شدت” برخورد می کنند، زیرا فروش طولانی ین بازارها را برای مداخله بیشتر در فروش دلار توسط توکیو در حالت آماده باش نگه داشته است. همچنین، BOJ عملیات خرید فوری اوراق قرضه را برای دومین روز متوالی اعلام کرد و میزان اوراقی را که برای عملیات برنامه ریزی شده خود خریداری می کند، افزایش داد.

در ادامه، هرگونه مداخله در بازار از سوی سیاستگذاران ژاپنی به دقت مورد توجه قرار خواهد گرفت و می تواند باعث فروش دلار/ین شود. تا آن زمان، گاوها می توانستند افسار را حفظ کنند. همچنین تماشای آخرین دوز نظرات سخنرانان فدرال رزرو قبل از دوره خاموشی قبل از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال در نوامبر (FOMC) مهم است.

تحلیل فنی

  • USD/JPY پیشنهادها را برای افزایش قیمت روزانه در نزدیکی بالاترین رقم چند ساله که در روز پنجشنبه مشخص شد، افزایش می دهد.
  • در میان ترس از تورم بالا و رکود، بازدهی ثابت‌تر باقی می‌ماند.
  • شاخص CPI اصلی ژاپن به بالاترین میزان در هشت سال گذشته جهش کرد و برای ششمین ماه متوالی قوی تر شد.
  • BOJ دوباره برای خرید اضطراری اوراق قرضه برنامه ریزی می کند، اما سیاست گذاران در برابر مداخله در بازار مقاومت می کنند و از خریداران دفاع می کنند.

در میان این نمایش ها، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در روز گذشته به بالاترین حد خود در 14 سال گذشته رسید، حدود 4.22 درصد در زمان انتشار. همچنین، بازدهی دو ساله خزانه داری ایالات متحده به بالاترین سطح از سال 2007 افزایش یافت و اخیراً به 4.62 درصد رسید. علاوه بر این، وال استریت به دنبال عملکرد اولیه خوش‌بینانه، در حالی که S&P 500 Futures زیان روز قبل را حداکثر با 0.50 درصد نزول روزانه افزایش داد، در حالت قرمز بسته شد.

در جاهای دیگر، مطالبات اولیه بیکاری در ایالات متحده به 214 هزار کاهش یافت برای هفته منتهی به 7 اکتبر در مقابل 230 هزار مورد انتظار و کاهش 226 هزار نفری قبلی. علاوه بر این، شاخص نظرسنجی تولید فدرال رزرو فیلادلفیا در ماه اکتبر در مقابل اجماع بازار -5 و بازخوانی قبلی -9.9 به -8.7 کاهش یافت. علاوه بر این، فروش خانه های موجود در ایالات متحده از 4.7 میلیون گذشت که انتظار می رفت به 4.71 میلیون رسید اما قبلاً به زیر 4.78 میلیون کاهش یافت. اخیرا، لیزا کوک، رئیس فدرال رزرو اشاره کرد که افزایش مداوم نرخ بهره لازم است.

لازم به ذکر است که تشدید تماس‌های جنگ‌طلب فدرال رزرو، در مقابل اقدامات انجام شده توسط BOJ، همچنین زیربنای حرکت صعودی جفت USD/JPY است. همانطور که گفته شد، ابزار FedWatch CME احتمال نزدیک به 98٪ افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را 75 bps نشان می دهد.

USD/JPY در معاملات روز جمعه آسیایی، قیمت پیشنهادی 32 ساله را در حدود 150.25-30 نشان می دهد. با انجام این کار، جفت ین برای 13 روز متوالی افزایش می یابد در حالی که در میان بازدهی قوی و دفاع بانک ژاپن (BOJ) از سیاست پول آسان، به بالاترین سطح از سال 1990 رسیده است.

شایان ذکر است که داده‌های تورم ژاپن در اوایل روز به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است که به نوبه خود فشار بیشتری بر سیاستگذاران برای مداخله در بازارها و حفظ ین وارد می‌کند. نرخ تورم مصرف کننده اصلی ژاپن در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود در هشت سال اخیر یعنی 3.0 درصد رسید و برای ششمین ماه متوالی از هدف 2 درصدی بانک مرکزی فراتر رفت زیرا نزول ین به پایین‌ترین سطح 32 سال اخیر همچنان به افزایش هزینه‌های واردات ادامه می‌دهد. رویترز گفت.