USD/JPY از 141.00 گذشت زیرا BoJ انتظار داشت مواضع خود را حفظ کند و ین را تضعیف کند.


اشتراک گذاری:

  • شاخص قیمت مصرف کننده ژاپن (CPI) در ماه ژوئن افزایش سالانه 3.3 درصدی را گزارش می دهد، کمی بالاتر از رقم قبلی 3.2 درصد، اما کمتر از 3.5 درصد پیش بینی شده است.
  • گزارش رویترز در مورد موضع پولی BoJ باعث می شود USD/JPY از محدوده 140.00 که در بیشتر دوره های آسیایی دیده می شود فاصله بگیرد.
  • روند صعودی USD/JPY ممکن است بر اساس اختلاف نرخ بهره ادامه یابد، اما تصمیمات هفته آینده فدرال رزرو و BoJ مورد توجه قرار گرفته است.

در جبهه ایالات متحده، داده های فاش شده در طول هفته نشان داد که اقتصاد همچنان انعطاف پذیر است، علیرغم کاهش فروش خرده فروشی به 0.2 درصد، کمتر از 0.5 درصد در ماه می. گزارش اولیه مطالبات بیکاری ایالات متحده در روز پنجشنبه برای هفته منتهی به 15 ژوئیه، 228 هزار پر شدن بیکاری را نشان داد که کمتر از 239 هزار نفر تخمین زده شده است، که باعث نگرانی فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو) نسبت به این اعداد و افزایش نرخ ها پس از تصمیم سیاست پولی هفته بعد شد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/usd-jpy-soars-past-14100-as-bojs-would-sticks-to-dovish-stance-weakening-the-jpy-202307211540

CME FedWatch Tool، که احتمالات نرخ بهره را برای فدرال رزرو ردیابی می کند، احتمال 99.8 درصد افزایش یک چهارم درصدی را در 26 جولای می بیند، در حالی که برای سپتامبر، انتظار هیچ تغییری وجود ندارد، و برای نوامبر، شانس از زیر 20 درصد در هفته گذشته، به 28.0 درصد در زمان نگارش رسید.

اخباری که در جریان نشست آسیایی منتشر شد، به ضعف ین در منابع رویترز دامن زد و گفت که BoJ به برنامه YCC خود پایبند خواهد ماند و مواضع خود را حفظ خواهد کرد. این پس از گزارش قبلی که در ژاپن یک تیک از تخمین‌ها فراتر رفت، توسط معامله‌گران به عنوان داده‌ای که می‌تواند واکنش BoJ را تحریک کند، صورت می‌گیرد. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه ژوئن به 3.3% رسید که بالاتر از 3.2% قبلی بود، اما نتوانست بر پیش بینی های 3.5% غلبه کند. CPI اصلی 3.3% نسبت به سال قبل افزایش یافت که با پیش بینی ها و بالاتر از رقم ماه مه مطابقت داشت.

برای نتیجه گیری، با توجه به تفاوت های نرخ بهره، روند صعودی USD/JPY ممکن است در کوتاه مدت ادامه یابد. اما هفته آینده ممکن است بی ثبات باشد، زیرا فدرال رزرو و BoJ قرار است به روز رسانی سیاست پولی خود را ارائه دهند. یک غافلگیری جنگ طلبانه توسط BoJ می تواند بازارها را به شدت تکان دهد، در حالی که انتظار می رود فدرال رزرو تمایل خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

تحلیل قیمت USD/JPY: چشم انداز فنی

USD/JPY پس از اینکه شایعاتی مبنی بر عدم تغییر کنترل منحنی بازده (YCC) توسط بانک مرکزی ژاپن (BoJ) مطرح شد، به بالای رقم 141.00 بازگشت و به دلیل نرمی ین ژاپن (JPY) واکنش صعودی را در USD/JPY برانگیخت. USD/JPY پس از سقوط به 139.74 در 141.71 دست به دست می شود.

علیرغم اینکه آمار تورم ژاپن بیش از تخمین ها بود، گزارش ها مبنی بر تعهد بانک مرکزی آمریکا به مواضع منفی خود، افزایش نرخ دلار/ین را تقویت می کند.

USD/JPY در بیشتر دوره های آسیایی قبل از انتشار گزارش رویترز حدود 140.00 را مشاهده کرد.

نمودار روزانه USD/JPY

از نقطه نظر فنی، جفت USD/JPY قرار است به سمت بالا ادامه دهد و در طول جلسه، سطح Tenkan و Kijun-Sen را پس بگیرد و معامله گران چشم خود را به علامت 142.00 معطوف کنند. شکستن این سطح، بالاترین قیمت روزانه 22 نوامبر گذشته را در 142.24 و به دنبال آن بالای ابر ایچیموکو (Kumo) در 142.83 جلوتر از 143.00 قرار می دهد. برعکس، اگر USD/JPY به زیر سطح Kijun-Sen 141.15 سقوط کند، انتظار می رود که حرکت نزولی بیشتری وجود داشته باشد، با میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) در 140.80، بالای سطح Senkou Span A در 140.37.