EUR/GBP قبل از تورم منطقه یورو حدود 0.8600 نوسان می کند


  • EUR/GBP در حوالی 0.8600 حرکت می کند زیرا تمرکز روی داده های تورم منطقه یورو تغییر کرده است.
  • لین بانک مرکزی اروپا (ECB’s Lane) مدعی شد که دستمزدها عامل اصلی تورم در سال های آینده است.
  • سرمایه گذاران منتظر اولین سخنرانی اصلی نخست وزیر بریتانیا در سیاست خارجی سوناک هستند.

جفت EUR/GBP حرکت های رفت و برگشتی را در محدوده باریکی در اطراف رقم 0.8600 در جلسه توکیو نشان می دهد. این دارایی منحرف شده است زیرا سرمایه گذاران منتظر انتشار داده های تورم منطقه یورو برای راهنمایی بیشتر هستند که در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

این دارایی در هفته گذشته به دلیل در دسترس نبودن محرک‌های بالقوه در حالت محدود است. اکنون، انتشار شاخص اولیه هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده منطقه یورو (HICP) ابهام را کاهش می‌دهد. بر اساس اجماع، عنوان HICP به 10.4% در مقابل انتشار قبلی 10.6% کاهش خواهد یافت. در حالی که داده های اصلی HICP که قیمت نفت و مواد غذایی را حذف می کند، بدون تغییر در 5 درصد مشاهده می شود.

فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا (ECB) روز جمعه گفت: “دستمزدها محرک اصلی تورم در سال های آینده خواهد بود.” تعدیل دستمزدهای اسمی به دلیل افزایش تجمعی در هزینه های زندگی برای چندین سال انجام خواهد شد. زمانی فرا می‌رسد که فشارهای تورمی کاهش می‌یابد، اما افزایش دستمزدهای اسمی تداوم می‌یابد، که منجر به فرهنگ تقاضای قوی می‌شود.

جدای از آن، سرمایه گذاران منتظر توسعه بیشتر ساختار سقف قیمت گاز اروپا هستند. طبق گزارش فایننشال تایمز، بورس بین قاره ای (ICE) هشدار داده است که نهایی شدن سقف گاز اروپا، معامله گران انرژی را مجبور می کند تا 33 میلیارد دلار اضافی در پرداخت حاشیه افزایش دهند. چنین افزایش زیادی در نیازهای حاشیه می تواند “بازار را بی ثبات کند”.

در جبهه بریتانیا، سرمایه گذاران تمرکز خود را به سمت اولین سخنرانی مهم سیاست خارجی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، معطوف کرده اند که او قصد دارد روز دوشنبه در منطقه مالی لندن ایراد کند.

گزارشی از Natixis در مورد پوند انگلیس با اشاره به اینکه «نقش ارز ذخیره استرلینگ در معرض تهدید است، سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخته است. بر اساس این گزارش، استرلینگ یک ارز ذخیره اصلی است که 5 درصد از ذخایر ارزی جهانی را به خود اختصاص می دهد در حالی که بریتانیا تنها 3 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/eur-gbp-oscillates-around-08600-ahead-of-eurozone-inflation-202211280142