پیش از رویدادهای کلیدی اقتصاد کلان، یورو به رشد روزانه نزدیک به 1.0800 چسبیده است


اشتراک گذاری:

 • یورو در آستانه نشست های کلیدی بانک مرکزی تقویت شد.
 • با وجود ترس از رکود در اروپا، یورو از افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا سود می برد.
 • EUR/USD می تواند به گزارش تورم ایالات متحده در روز سه شنبه واکنش نشان دهد.

داده‌های تورم منطقه یورو که با شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) اندازه‌گیری می‌شود، یک اقتصاد سنجی مهم برای یورو است. اگر تورم بیش از حد انتظار افزایش یابد، به خصوص اگر بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا باشد، بانک مرکزی اروپا را ملزم به افزایش نرخ بهره برای بازگرداندن آن به کنترل می کند.
نرخ بهره نسبتاً بالا در مقایسه با همتایان خود معمولاً به نفع یورو خواهد بود، زیرا این منطقه را به عنوان مکانی برای سرمایه گذاران جهانی برای پارک پول خود جذاب تر می کند.

چگونه داده های اقتصادی بر ارزش یورو تاثیر می گذارد؟

سوالات متداول یورو

یورو چیست؟


منبع: https://www.fxstreet.com/news/euro-approaches-10800-inspired-by-a-likely-declin-202306130714

یکی دیگر از اطلاعات مهم منتشر شده برای یورو، تراز تجاری است. این شاخص تفاوت بین درآمد یک کشور از صادرات خود و آنچه را که برای واردات در یک دوره معین هزینه می کند را اندازه گیری می کند.
اگر کشوری کالاهای صادراتی زیادی تولید کند، ارزش پول آن صرفاً از تقاضای اضافی ایجاد شده از سوی خریداران خارجی که به دنبال خرید این کالاها هستند، افزایش می یابد. بنابراین، تراز خالص تجاری مثبت یک ارز را تقویت می کند و بالعکس برای تراز منفی.

اگر EUR/USD بتواند به راحتی بالای 1.0800 حفظ شود، خریداران می توانند علاقه بیشتری نشان دهند. اگر جفت ارز اصلی به کمتر از 1.0733 در 12 ژوئن سقوط کند، سوگیری صعودی ممکن است از بین برود.

یورو واحد پول 20 کشور اتحادیه اروپا است که به منطقه یورو تعلق دارند. این دومین ارز پرمعامله در جهان پس از دلار آمریکا است. در سال 2022، آن حساب کرد برای 31 درصد از کل معاملات ارزی، با میانگین گردش مالی روزانه بیش از 2.2 تریلیون دلار در روز.
EUR/USD پرمعامله ترین جفت ارز در جهان است. حسابداری تخمین زده می شود که 30٪ تخفیف برای تمام تراکنش ها داشته باشد، پس از آن EUR/JPY (4٪)، EUR/GBP (3٪) و EUR/AUD (2٪) قرار دارند.

بانک مرکزی اروپا چیست و چه تاثیری بر یورو دارد؟

بانک مرکزی اروپا (ECB) در فرانکفورت آلمان، بانک ذخیره منطقه یورو است. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تعیین می کند و سیاست های پولی را مدیریت می کند.
وظیفه اصلی بانک مرکزی اروپا حفظ ثبات قیمت است که به معنای کنترل تورم یا تحریک رشد است. ابزار اصلی آن افزایش یا کاهش نرخ بهره است. نرخ‌های بهره نسبتاً بالا – یا انتظار نرخ‌های بالاتر – معمولاً به نفع یورو هستند و بالعکس.
شورای حاكم ECB در جلساتی كه هشت بار در سال برگزار می شود، تصمیمات سیاست پولی را اتخاذ می كند. تصمیمات توسط روسای بانک های ملی منطقه یورو و شش عضو دائمی از جمله رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد گرفته می شود.

داده های تورم چه تاثیری بر ارزش یورو دارد؟

یورو با اطمینان جفت ارز اصلی را در الگوی نمودار کانال صعودی در مقیاس چهار ساعته بالاتر می برد که در آن هر حرکت اصلاحی توسط فعالان بازار یک فرصت خرید در نظر گرفته می شود. EUR/USD به بالاترین حد سه هفته اخیر خود در حدود 1.0800 رسیده است، با این حال، میانگین متحرک نمایی 200 دوره ای (EMA) در حدود 1.0800 ممکن است به عنوان سدی برای گاوهای یورو عمل کند.

عملکرد یورو احتمالاً تحت تأثیر تصمیم رئیس بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد در ماه ژوئن در نیمه دوم هفته قرار خواهد گرفت. در حالی که مقیاس نوسانات دلار آمریکا نیز بالاتر خواهد رفت زیرا فدرال رزرو سیاست نرخ بهره خود را در روز چهارشنبه رونمایی خواهد کرد. اما قبل از آن، پس از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده (مه) اقدام سنگینی در جفت یورو/دلار آمریکا پیش‌بینی می‌شود.

محرک های بازار دیجست روزانه: یورو جلوتر از تورم ایالات متحده، جایگاه خود را حفظ می کند

 • فعالان بازار به طور کامل بر روی داده های تورم ایالات متحده تمرکز می کنند، زیرا این اطلاعات راهنمایی قابل توجهی در مورد سیاست فدرال رزرو ارائه می دهد.
 • انتظار می‌رود تورم ماهانه با سرعت 0.2 درصد، کندتر از نرخ 0.4 درصدی که در آوریل ثبت شده بود، شتاب بگیرد. با این حال، سرعت ماهانه در CPI اصلی که به استثنای قیمت نفت و مواد غذایی است، ثابت در 0.4٪ دیده می شود.
 • تورم سرفصل به دلیل تأثیر منفی مؤلفه انرژی به شدت کاهش می یابد، در حالی که انتظار می رود CPI اصلی به دلیل تقاضای قوی برای کالاهای بادوام و خدمات تداوم داشته باشد.
 • یک قرائت نرم از CPI ایالات متحده می تواند مورد اعلام سیاست نرخ بهره خنثی توسط فدرال رزرو را تقویت کند زیرا سایر کاتالیزورها مانند اشتغال و فعالیت های اقتصادی از مورد تصمیم گیری نرخ بهره بدون تغییر حمایت می کنند.
 • نرخ بیکاری ایالات متحده به 3.7٪ افزایش یافته است و ادعاهای اولیه بیکاری هفتگی در سه هفته گذشته مستقیماً افزایش یافته است. فعالیت‌های کارخانه‌های ایالات متحده در هفت ماه گذشته مستقیماً کاهش یافته است و بخش خدمات به سختی رشدی را نشان می‌دهد.
 • رابرت کاپلان، رئیس سابق فدرال رزرو دالاس در مصاحبه ای بامداد روز سه شنبه گفت، از “مکث شاهین” در نشست این هفته حمایت خواهد کرد.
 • جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد که افزایش بیشتر نرخ بهره کمتر قطعی است زیرا شرایط سخت وام دهی توسط بانک های تجاری ایالات متحده فشارهای تورمی را سد می کند.
 • جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، معاون فدرال رزرو را اعلام می‌کند و کرسی خالی هیئت مدیره فدرال رزرو را در 21 ژوئن در برابر کمیته بانکی سنا پر خواهد کرد. انتظار می رود فیلیپ جفرسون، رئیس فدرال رزرو، نایب رئیس بعدی باشد و یک صندلی باز هیئت مدیره فدرال رزرو توسط اقتصاددان آدریانا کوگلر تجهیز شود.
 • انتظار می رود کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، علیرغم تشدید ترس از رکود اقتصادی در اروپا، نرخ بهره را 25 واحد پایه (bps) به 4.25 درصد افزایش دهد.
 • قرائت نهایی تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه اول منطقه یورو 0.1 درصد کاهش یافت. به دلیل کاهش مداوم فعالیت های کارخانه.
 • اقتصاد آلمان پس از گزارش دو فصل متوالی انقباض در حال حاضر یک رکود را ثبت کرده است.
 • افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا و موضع سیاست بدون تغییر توسط فدرال رزرو، واگرایی سیاست بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو را کاهش می دهد.
 • شاخص دلار آمریکا در حال تلاش برای دفاع از حمایت فوری خود از 103.35 در میان جو مثبت بازار است.

تحلیل فنی: یورو به سودهای روزانه می چسبد

یورو (EUR) در روز سه‌شنبه تقاضا را پیدا می‌کند، زیرا سرمایه‌گذاران موقعیت‌های خود را تنظیم می‌کنند در حالی که برای اعلامیه‌های مورد انتظار بانک مرکزی آماده می‌شوند. جفت EUR/USD توجه سرمایه گذاران را در میان موضوع ریسک پذیری قوی تر و امید به کاهش واگرایی سیاست فدرال رزرو (فدرال رزرو) و بانک مرکزی اروپا (ECB) به خود جلب کرده است.

داده های منتشر شده سلامت اقتصاد را می سنجد و می تواند بر یورو تأثیر بگذارد. شاخص‌هایی مانند تولید ناخالص داخلی، PMI تولید و خدمات، بررسی‌های اشتغال و احساسات مصرف‌کننده همگی می‌توانند بر جهت ارز واحد تأثیر بگذارند.
اقتصاد قوی برای یورو خوب است. نه تنها سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری را جذب می‌کند، بلکه ممکن است بانک مرکزی اروپا را تشویق کند تا نرخ‌های بهره را تعیین کند، که مستقیماً یورو را تقویت می‌کند. در غیر این صورت، اگر داده های اقتصادی ضعیف باشند، احتمالاً یورو سقوط خواهد کرد.
داده های اقتصادی برای چهار اقتصاد بزرگ در منطقه یورو (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) به ویژه قابل توجه است، زیرا آنها 75 درصد از اقتصاد منطقه یورو را تشکیل می دهند.

تراز تجاری چگونه بر یورو تأثیر می گذارد؟