همه چیز درباره بتن ریزی و قالب برداری عملیات بتن ریزی با ما تا بام

هنگامي كه هوا بين سطح بتن و قالب محبوس مي‌شود، حفره‌هاي كوچك در سطح تماس در بتن به وجودمي‌آيد. در صورتي كه زمان قالب‌برداري در طرح، تعيين و تصريح نشده باشد زمانهاي ارائه شده در جدول ۱ را مي‌توان به عنوان حداقل زمان لازم براي برچيدن قالبها و پايه‌ها ملاك قرار داد. هنگامی باید نسبت به برداشتن قالب اقدام نمود که بتن از قابلیت تحمل نیروهای وارده برخوردار باشد و تغییر شکل ندهد. ۳٫ پايه‌هاي اطمينان را نبايد قبل از آنكه اعضا و قطعات بتني توان كافي براي تحمل وزن خود و بارهاي وارد را كسب كنند، جمع كرد. شمع برداري بايد به ترتيبي باشد كه از ايجاد ضربه، برون محوري و برون مركزي‌هاي پيش بيني نشده در قطعات جلوگيري شود.

اکثر معایبی که قالب های چوبی داشت را برطرف کرد همانند ضریب تکرار پذیری بالا سرعت در ساخت ، قالب بندی و سطح نسبتا صاف و صیقلی که ایجاد میکرد . پلی وودها همان تخته های چندلایی هستند که برای سقف های بتنی دال استفاده می شدند. امروزهقالب پلیمری جایگزین پلی وود ها شده است تا مشکلات پوسیدگی و چسبندگی پلی وود در مناطق مرطوب را حل نماید. اين نوع قالب براي شالوده هاوديوارهاي حايل مجاور خاك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. براي اجرا بسته به ارتفاعبتن در قالب و نيز نيروهاي وارده، يك ديوار به ضخامت 10 يا 20 سانتيمتري احداث مي‌شود.

سقف کرومیت از تیرچه و بلوک استفاده میشود که برای ساخت این نوع قالب بندی سقف از تیرچه فلزی با جان باز استفاده می شود. در کل این تیرچه ها از قابلیت تحمل بار قبل از گیرش بتن و پس از آن برخوردار هستند و می توانند تمام بارهای زنده و مرده را تحمل کنند. ساخت دال بتنی برای قالب بندی سقف دال بتنی، یا در محل پروژه یا به صورت پیش ساخته انجام می‌گیرد. برای آماده سازی دال بتنی در محل، قالب‌های مخصوص را آماده کرده و میلگرد های تقویتی را در آن قرار می‌دهند. قالب‌های مورد استفاده در ساخت این سازه‌ها از جنس صفحات پلاستیکی، چوب و یا فلز فولاد هستند. قالب های فلزی بتنی ساختمان بیشترین استفاده را در سازه های ساختمانی حتی سازه های بتنی کوچک مثل موانع خیابانی،جداول، دیوار پیش ساخته و…را دارد.

همه چیز درباره بتن ریزی و قالب برداری عملیات بتن ریزی با ما تا بام

از این قالب‌ها معمولا برای ستون‎ها، تیر، سقف و فوندانسیون استفاده می‌شود. اما در نهایت نقش تمام این قالب‌ها یکی و آن هم ساخت بتن باکیفیت است. قالب بتن به طور کلی دارای ۷ نوع مختلف است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. 2- در صورت جذب نامنظم آب بتن توسط قالب، بر سطح بتن رنگ غير يكنواخت پديد مي‌آيد. 1- هنگامي كه هوا بين سطح بتن و قالب محبوس مي‌شود، حفره‌هاي كوچك در سطح تماس در بتن به وجود مي‌آيد. در صورتي كه زمان قالب‌برداري در طرح، تعيين و تصريح نشده باشد زمانهاي ارائه شده در جدول 1 را مي‌توان به عنوان حداقل زمان لازم براي برچيدن قالبها و پايه‌ها ملاك قرار داد.

این نوع سقف ها دارای دو مرحله چینش هستند، به این صورت که ابتدا قالب ‌های زیرین چیده می‌شود و بعد از این مرحله، شبکه آرماتور پایین بسته شده و بعد از آرماتور‌بندی، قالب‌ های یوبوت چیده می‌شوند. بعد از چینش نهایی، آرماتور‌‌های بالایی دال بسته شده و بتن ‌ریزی آغاز می‌شود. در آخر بعد از دو الی سه هفته قالب‌ های زیرین برداشته می‌شوند و برای ساخت سقف طبقات دیگر مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند. این نوع قالب فلزی بتن به دلیل کاربرد فراوان قابلیت دسترسی آسان و سالها استفاده در صنعت ساختمان طرافداران خاص خود را دارد.

عصر سازه‌های بتنی

اما نباید از این حقیقت دور بود که میتوان قالب پلیمری سیاه رنگ مواد دوم را به دلیل قیمت کمتر به بازار عرضه کرد. پايه‌ها و قالبهاي باربر نبايد قبلاز آنكه اعضاء و قطعات بتني مقاومت كافي را براي تحمل وزن خود و بارهاي وارده كسبكند، برچيده شوند. استفاده از روغن‌هايمخصوص قالب (مواد رهاساز مناسب) با لزجت كم و صلبيت مناسب قالب، كاهش اين حفرات سطحيرا باعث مي‌گردد.

مهمترین قسمت قالب بندی سقف تیرچه بلوک مربوط به قالب بندی تیرهای بتنی میباشد . مهمترین قسمت قالب بندی سقف تیرچه بلوک قالب بندی تیر های بتنی می باشد . قالب بندی سقف تیرچه یونولیت عایق خوبی در برابر صوت و حرارت است. کاربردهای مهم آن در صنعت ساختمان و در ساخت بلوک‌های سقفی و دیواری و پانل‌های سه‌بعدی است. از قالب بندی دال بتنی در ساخت انواع سازه با کاربردهای متفاوت و ساخت عرشه انواع پل و کف سازی ها استفاده می شود و اجزای تشکیل دهنده این نوع قالب بندی میلگرد و بتن هستند. قالب سقف بتنی یوبوت به صورتی طراحی شده که می توان تیرها را از سقف برداشت.

وجود دو درز اجرايي در فاصلهبسيار نزديك به هم (10 تا 20 سانتيمتر) ابداً مجاز نيست بويژه آنكه در مناطق زلزلهخيز واقع باشيم. در صورتي كه قالب‌برداري قبل ازپايان دوره مراقبت انجام پذيرد، بايد تدابيري براي مراقبت بتن پس از قالب‌برداري بهكار برده شود. در صورت استفادهاز قالب هاي فلزي توصيه مي‌شود تا در حداقل زمان ممكن باز شوند و عمل‌آوري مرطوب درمورد قطعه اجرا شده ادامه يابد.

  • بدلیل اینکه باتوجه به خم شدن کنار قالب (تسمه ها) وقتی قالب ها در کنار هم قرار میگیرند کاملا بهم نمی چسبند بنابراین بعد از بتن ریزی و دکفره کردن قالب ها ماهیچه های بتنی کاملا مشهود است قالب بتن .
  • البته برای دستیابی به بهترین نتیجه، ماده تشکیل دهنده قالب و انتخاب قالب متناسب با سازه مورد نظر نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
  • هر دو پلمیر سفید و سیاه دارای درجه بندی کیفیتی بوده و ممکن است سود جویان از مواد درجه دو در تولید قالب ها استفاده کنند .
  • شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران با بیش از ده سال حضور در عرصه پروژه های عمرانی و صنعت بتن کشور جایگاهی ممتاز در پروزه های بزرگ ایران اسلامی داشته و دارد.
  • برای اطمینان از کیفیت بالا هنگام کار با بتن، تامین نیروی کار واجد شرایط و نظارت کافی روی آن‌ها ضروری خواهد بود.
  • پایه اطمینان (شمع‌ها) و قالب‌ها نباید تا زمانی که اعضای بتنی مقاومت کافی بدست نیاورده‌اند جدا شوند.

واضح است که مصالح با دانه بندی ناپیوسته بوده و می‌تواند‌ انتخاب شود.برای دستیابی به پیوستگی بهتر بین سنگدانه‌ها و دوغاب سنگدانه‌های درشت دانه باید عاری از گرد و ناخالصی از نوع خاک، باشند. ا‌ین مصالح باید قبل از اضافه کردن دوغاب به ملات، کاملاً خیس و اشباع شود. به هر حال آب نیز نباید مدت طولانی روی مصالح باقی بماند زیرا ممکن است سبب رشد جلبک و ‌خره شود. امروزه با گسترش روزافزودن استفاده از انواع افزودنی و محصولات کمکی و جانبی بتن در پروزه های عمرانی شرکت های مختلفی در قالب ارائه کنندگان محصولات مذکور شکل گرفته و به خدمات در سطح کشور اقدام می نمایند. اما آنچه همواره در این زمینه به عنوان مشکلی بزرگ قابل تامل بوده است ارائه خدمات به صورت عام و فارغ از تخصص لازم و خدمات پس از فروش بوده است.

قالب بندی بتن؛ انواع و ویژگی های آن