سردرد در دوران بارداری و درمان‌‎های ایمن برای آن‍️ بیمارستان و زایشگاه مریم

فراگیری روش بیوفیدبک و سایر روش‌های آرام‌سازی ذهن، این توانایی را به فرد می‌دهند که در موقعیت‌های استرس‌زا با آرامش بیشتری قادر به حل مسائل باشد. به احتمال زیاد سردردهای شما مربوط به فشار خون بالا باشه، حتما فشار خون خودتون رو چک کنید. ریشه‌ی گیاه باتربور هم مانند بابونه‌ی زرد اثرات ضدالتهابی دارد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف عصاره‌ی گیاه باتربور در دوزهای ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌گرم در روز علائم سردرد را هم در بزرگسالان و هم در کودکان کاهش می‌‌دهد. مصرف بابونه‌ی زرد معمولا ‌بی‌خطر تلقی می‌شود؛ به‌‌شرطی که آن را به میزان توصیه شده مصرف کنید.

برای مثال سردرد تنشی‌ای که بسیار شدید باشد و درد تیز و ضربان داری داشته باشد بسیار شبیه به سردرد میگرنی است. به علاوه هنگامی‌ که سردرد میگرنی متناوباً روی دهد، درد آن شبیه به سردرد تنشی احساس خواهد شد. مطالعات نشان داده است که مصرف این گیاه موجب کاهش دفعات سردردهای میگرنی و علائم سردرد مانند درد، تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا می‌شود. پژوهشگران بریتانیایی درنتیجه‌ی مقایسه‌ی جامع مطالعات انجام‌شده در این زمینه دریافتند که بابونه‌ی گاوی در پیشگیری از میگرن مؤثر است و خطر خاصی به‌همراه ندارد. تریپتان‌ها معمولا شایع‌ترین داروهایی هستند که برای درمان میگرن به کار می‌روند. متاسفانه ممکن است با استفاده از تریپتان‌ها، تهوع، سرگیجه و درد قفسه سینه رخ دهد.

علت قطعی این نوع سردردها هنوز مشخص نیست اما ممکن است ناشی از آزادسازی ناگهانی هیستامین یا سروتونین در مغز باشد. این رایج‌ترین نوع سردرد است که سه‌چهارم از افرادی که سردرد دارند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ نشان داد که سردرد تنشی ارتباط نزدیکی با استرس دارد. سیر به‌علت خواص خنک‌کننده و تسکین‌دهنده‌اش می‌تواند یک درمان خانگی سردرد باشد و برای تسکین سردردهای ضربه‌ای به‌کار رود. ریجان دارای خواص ضددرد است و برای درمان خانگی سردرد به‌کار می‌رود. از ریجان به‌عنوان شل کننده عضلانی و همچنین درمان برای سردردهای خفیف ناشی از ماهیچه‌ای استفاده می‌کنند.

همچنین می‌توانید مصرف داروی گیاهی را برای درمان سردرد همراه این موارد در نظر داشته باشید. در بیشتر موارد برای درمان بیماران میگرنی از رژیم‌های چند منظوره استفاده می‌شود. سر دردهای شدید، با هیدراسیون داخل وریدی و تزریق داروهای ضداستفراغ و اپیوئیدها درمان خواهد شد.

افراد اغلب این درد را حدود دو ساعت پس از آن‌که به تخت می‌روند، احساس می‌کنند. ماساژ سردرد یکی از راه‌های پیشگیری و جلوگیری از حملات میگرنی و سردردهای مزمن می‌باشد. بهتر است قبل از هر چیز از دلیل اصلی سردردهای خود از طریق مشورت با پزشکی متخصص آگاه شوید و سپس روش‌های متفاوت ماساژ سردرد را امتحان کنید.

میگرن، سردردهای خوشه ای، سردردهای عصبی، سردرد لوب پیشین، تماماً مسئول علائم متفاوتی از جمله درد پیشانی می باشند. سردرد پیشانی عمیق و کوبه ای که ممکن است مانند امواج رفت و برگشتی باشد. اغلب حس سنگینی دارد و انگار فشار زیادی را مستقیماً روی پیشانی وارد می کند. ممکن است مداوم بوده و اگر درمان نشود برای چند ساعت باقی بماند.

نوسانات هورمونی، تخمک‌گذاری و ریزش دیواره رحم باعث ایجاد سردرد در این دوره می‌شود. سردردهایی که قبل، در خلال یا بعد از قاعدگی روی می‌دهند به ‌خاطر سندروم پیش قاعدگی یا pms هستند که به آنها میگرن قاعدگی می‌گویند. نوسانات هورمون‌های داخلی بدن خانم‌ها به ‌خصوص هورمون‌های استروژن و پروژسترون باعث ایجاد انواع الگوهای میگرن در قاعدگی می‌شوند. میگرن در قاعدگی معمولا دو روز پیش از شروع دوره، حین دوره یا سه روز بعد از پایان پریودی روی می‌دهند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار