اظهارات وزیر نفت عربستان سعودی پس از داده های قوی اقتصاد کلان ایالات متحده، نفت افزایش یافت

قیمت نفت در روز سه‌شنبه افزایش یافت و به بهبودی خود پس از بازگشایی ضعیف در آغاز هفته ادامه داد. گزارش اخیر EIA نشان دهنده افزایش تقاضای جهانی در نیمه دوم سال 2023 است. با افزایش بیش از 2.5 درصدی قیمت بنزین در آستانه تعطیلات آخر هفته یادبود ایالات متحده و انتظارات افزایش تقاضا در طول فصل رانندگی تابستان، از نفت حمایت می شود. اظهارات وزیر نفت عربستان سعودی در روز سه‌شنبه، با هشدار به سفته‌بازان برای “مراقب”، نشان می‌دهد که نوسانات قیمت نفت ممکن است در افق باشد.

این مثلث می‌توانست پس از بهبود قیمت از پایین‌ترین سطح YTD در 4 می شکل گرفته باشد. بازگشت اولیه به پایین‌ترین سطح ماه می 4 را می‌توان به صورت موج A مشاهده کرد که B بین 8 تا 15 می کاهش می‌یابد. موج C پس از آن احتمالاً در هفته‌ای که بعد از آن قبل از چرخش مجدد بازار در آغاز این هفته افزایش یافت، در جایی که ممکن است موج D باشد. بهبودی که در حال حاضر در حال انجام است می‌تواند موج E باشد. از آنجایی که بیشتر مثلث‌ها فقط از پنج موج تشکیل شده‌اند آخرین موج قبل از شکستن الگو باشد.


اشتراک گذاری:

 • افزایش غیرمنتظره داده‌های PMI ایالات متحده باعث می‌شود که نفت به امید افزایش تقاضا افزایش یابد.
 • نفت با خوش بینی حمایت می شود که قانونگذاران آمریکایی به توافق برای افزایش سقف بدهی آمریکا دست یابند.
 • یک الگوی قیمت مثلث صعودی در نمودار 4 ساعته شکل می گیرد که شواهدی مبنی بر معکوس شدن روند نزولی را افزایش می دهد.
 • داده‌های موجودی API که قرار است بعداً در روز سه‌شنبه منتشر شود، می‌تواند مقداری نوسان به قیمت نفت خام وارد کند.

WTI US Oil: نمودار روزانه

مانند همه دارایی ها، عرضه و تقاضا محرک های کلیدی قیمت نفت خام برنت هستند. به این ترتیب، رشد جهانی می تواند محرک افزایش تقاضا و بالعکس برای رشد ضعیف جهانی باشد. بی‌ثباتی سیاسی، جنگ‌ها و تحریم‌ها می‌توانند عرضه را مختل کنند و بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند. تصمیمات اوپک، گروهی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت، یکی دیگر از عوامل کلیدی قیمت است. ارزش دلار آمریکا بر قیمت نفت خام برنت تأثیر می گذارد، زیرا نفت عمدتاً با دلار آمریکا معامله می شود، بنابراین دلار ضعیف تر می تواند نفت را مقرون به صرفه تر کند و بالعکس.

چگونه داده های موجودی انبار بر قیمت نفت خام برنت تأثیر می گذارد

علیرغم تسلط روند نزولی، علائم رو به رشدی وجود دارد که به نتیجه گیری و معکوس شدن احتمالی اشاره می کند. همگرایی خفیف صعودی بین قیمت و شاخص قدرت نسبی (RSI) در پایین‌ترین حد مارس و می 2023 – با کاهش قیمت در ماه می که با پایین‌تر بودن RSI مطابقت ندارد – نشانه‌ای از کاهش فشار نزولی است.

اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) گروهی متشکل از 13 کشور تولیدکننده نفت است که مجموعاً در نشست‌های دوبار در سال، سهمیه‌های تولید را برای کشورهای عضو تعیین می‌کنند. تصمیمات آنها اغلب بر قیمت نفت خام برنت تأثیر می گذارد. زمانی که اوپک تصمیم به کاهش سهمیه ها می گیرد، می تواند عرضه را محدود کند و قیمت نفت را بالا ببرد. وقتی اوپک تولید را افزایش می دهد، نتیجه معکوس دارد. اوپک پلاس به گروه گسترده ای اطلاق می شود که شامل ده عضو اضافی غیراوپک می شود که قابل توجه ترین آنها روسیه است.

نفت WTI در یک روند نزولی بلندمدت قرار دارد و به پایین‌ترین سطح پی در پی رسیده است. با توجه به ضرب المثل قدیمی که ترند دوست شماست، این به نفع پوزیشن های کوتاه نسبت به موقعیت های بلند است. نفت WTI زیر تمام میانگین‌های متحرک ساده روزانه (SMA) و همه SMAهای هفتگی به جز 200 هفته که 66.89 دلار است معامله می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله، نفت WTI با 73 دلار پایین تر و نفت خام برنت با 77 دلار پایین تر معامله می شود. یک مثلث قائم الزاویه صعودی در نمودار 4 ساعته شکل گرفته است که روند خرسی فراگیر را به چالش می کشد.

اخبار نفت و محرکان بازار

 • با بهبود چشم انداز رشد ایالات متحده پس از S&P Global Composite PMI، نفت افزایش یافت داده ها زمانی که افت تا 50.0 پیش بینی می شد به 54.5 افزایش یافت.
 • با ادامه مذاکرات قانونگذاران ایالات متحده برای افزایش سقف بدهی و جلوگیری از نکول دولت ایالات متحده، نفت خام مورد حمایت قرار می گیرد.
 • کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، پس از مذاکرات روز دوشنبه ابراز خوش‌بینی کرد و گفت: «من معتقدم که هنوز می‌توانیم به آنجا برسیم. من معتقدم که می توانیم آن را انجام دهیم.» وی افزود که او فکر می کند که مذاکرات تاکنون سازنده ترین بوده است.
 • شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی، پیش از نشست اوپک پلاس در 4 ژوئن، به دلالان نفت هشدار داد که “مراقب” باشند و ممکن است مانند “در ماه آوریل” آسیب ببینند.
 • شاهزاده عبدالعزیز در ادامه از اوپک پلاس و تصمیم آن برای کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) در اکتبر 2022 دفاع کرد. با توجه به اینکه قیمت نفت اکنون در سطوح مشابهی قرار دارد، ممکن است خطر تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید دیگر وجود داشته باشد. افزایش قیمت در ژوئن
 • قیمت بنزین روز سه شنبه در واکنش به افزایش تقاضا در آستانه تعطیلات آخر هفته یادبود ایالات متحده و فصل رانندگی تابستان افزایش یافت و از قیمت نفت خام حمایت کرد.
 • آخرین EIA گزارش تاکید کرد که شکاف تقاضا در نیمه دوم سال 2023 می تواند منجر به کمبود نفت و افزایش قیمت ها در آینده شود.
 • قیمت نفت در ابتدای هفته تا حدودی در نتیجه نگرانی های تجارت جهانی پس از درگیری اقتصادهای بزرگ در نشست سران گروه 7 در ژاپن، با مشکل مواجه شد.
 • چین با ممنوعیت واردات تراشه های حافظه از سازنده آمریکایی Micron به دلیل خطرات امنیتی، آمریکا را بیشتر تحریک کرد.
 • در حالی که مقامات فدرال رزرو (فدرال رزرو) به صحبت در مورد احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره ادامه می دهند، دلار آمریکا روز سه شنبه به قیمت پیشنهادی خود ادامه می دهد و این امر باعث ایجاد باد مخالفی برای نفت که به دلار قیمت گذاری شده است، می شود.
 • داده‌های موجودی API که در ساعت 20:30 به وقت گرینویچ منتشر شد، نشانه‌ای از پویایی تقاضا و عرضه در بازار نفت خام را ارائه می‌دهد و در صورتی که قیمت نفت به طور قابل‌توجهی بالاتر یا کمتر از رقم 3.69 میلیون بشکه در هفته گذشته باشد، می‌تواند بر قیمت نفت تأثیر بگذارد.
 • نتیجه بالاتر نشان دهنده افزایش عرضه و فشار بر قیمت نفت و بالعکس برای یک نقطه داده پایین تر است.
 • داده‌های شاخص PMI S&P Global در ساعت 13:45 به وقت گرینویچ نیز می‌تواند بر قیمت نفت از طریق دلار آمریکا تأثیر بگذارد – اگر انتظارات را پشت سر بگذارد، احتمالاً دلار حمایت می‌کند و بر نفت تأثیر می‌گذارد و بالعکس اگر پایین‌تر باشد.

تحلیل فنی نفت خام: روند نزولی به طور فزاینده ای به خطر افتاده است

این احتمال وجود دارد که مثلث در هر دو جهت بشکند، اما به سمت بالاتر شکسته می شود. این به این دلیل است که حاشیه بالایی صاف است (زاویه راست است). چنین حرکتی باعث افزایش قیمت در یک رالی نوسان به هدف بالقوه 79.75 دلار خواهد شد که با گرفتن 61.8 درصد از ارتفاع مثلث و برون یابی آن بیشتر محاسبه می شود. این همچنین در سطح SMA 200 روزه است که احتمالاً مقاومت سختی را در برابر هر گونه سود بیشتر ایجاد می کند.

علاوه بر این، یک مثلث قائم الزاویه را نیز می توان در نمودار 4 ساعته زیر مشاهده کرد که به دلیل شکل آن به سمت بالاتر شکسته می شود.

گزارش های هفتگی موجودی نفت منتشر شده توسط موسسه نفت آمریکا (API) و آژانس اطلاعات انرژی (EIA) بر قیمت نفت خام برنت تأثیر می گذارد. تغییرات در موجودی ها منعکس کننده نوسان عرضه و تقاضا است. اگر داده‌ها کاهش ذخایر را نشان دهد، می‌تواند نشان دهنده افزایش تقاضا و افزایش قیمت نفت باشد. موجودی های بالاتر می تواند منعکس کننده افزایش عرضه و کاهش قیمت ها باشد. گزارش API هر سه شنبه و EIA روز بعد منتشر می شود. نتایج آنها معمولاً مشابه است و در 75 درصد مواقع در 1٪ از یکدیگر قرار می گیرند. داده های EIA قابل اعتمادتر در نظر گرفته می شوند، زیرا این یک سازمان دولتی است.

اوپک چه تاثیری بر قیمت نفت خام برنت دارد؟

با این حال، شکست های کاذب در این الگو رایج است و معامله گران باید منتظر یک شکست «قاطع» باشند. چنین شکستی با یک نوار سبز صعودی طولانی تر از حد متوسط ​​مشخص می شود که به طور کامل از مرز بالایی مثلث عبور می کند و در نزدیکی اوج دوره 4 ساعته بسته می شود، یا سه میله سبز در یک ردیف که در بالای خط مرزی نیز سوراخ می شوند.

با این حال، برای شعله‌ور کردن مجدد روند نزولی، شکستن زیر سطح پایین‌ترین سطح سال تا به امروز (YTD) مورد نیاز است، با هدف بعدی در حدود 62.00 دلار، جایی که پایین‌ترین سطح از سال 2021 وارد می‌شود، و پس از آن حمایت 57.50 دلار خواهد بود. .


منبع: https://www.fxstreet.com/news/oil-price-edges-higher-on-debt-ceiling-optimism-bullish-triangle-forms-202305231258

الگوی شمعدانی چکشی بلند ژاپنی که در 4 ماه مه (و سال تا امروز) شکل گرفت، نشانه ای است که می تواند یک پایین استراتژیک کلیدی باشد.

با توجه به اینکه روند نزولی غالب است، همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت نفت WTI با شکست قاطع زیر مرز پایین تر، به همین ترتیب مورد نیاز، و هدف 67.27 دلار کاهش یابد. این دقیقاً بالای جایی است که SMA 200 هفته ای قرار دارد و احتمالاً پشتیبانی ارائه می دهد. معامله گران حتی ممکن است بخواهند برای تأیید بیشتر منتظر یک شکست به زیر کف های موج B در 69.40 دلار باشند.

سوالات متداول نفت خام برنت

نفت خام برنت چیست؟

چنین شکستی احتمالاً به معنای شکستن قیمت به بالای 76.85 دلار پایین تر از 28 آوریل است و در نتیجه روند نزولی غالب را زیر سوال می برد.

نفت خام برنت نوعی نفت خام است که در دریای شمال یافت می شود و به عنوان معیاری برای قیمت های بین المللی نفت استفاده می شود. این ماده به دلیل گرانش بالا و محتوای گوگرد کم آن “سبک” و “شیرین” در نظر گرفته می‌شود و تصفیه آن را به بنزین و سایر محصولات با ارزش آسان‌تر می‌کند. نفت خام برنت به عنوان یک قیمت مرجع برای تقریباً دو سوم عرضه‌های نفت بین‌المللی در جهان است. محبوبیت آن به در دسترس بودن و ثبات آن بستگی دارد: منطقه دریای شمال دارای زیرساخت های مستقر برای تولید و حمل و نقل نفت است که تضمین کننده عرضه قابل اعتماد و پایدار است.

چه عواملی باعث افزایش قیمت نفت خام برنت می شود؟


WTI US Oil: نمودار 4 ساعته